پیارندتازه های گردشگریدانستنی های جالبگردشگریمعرفی جاذبه های گردشگری

پرجمعیت ترین شهر جهان شامل سه کلانشهر توکیو، دهلی و شانگهای

پرجمعیت ترین شهر جهان شامل سه شهر مشهور در قاره آسیا می شوند که حجم قابل توجهی از ساکنان کره زمین را در خود جای داده اند. همچنین این شهر ها را می توان به عنوان مراکز تجاری و اقامتی در جهان نیز مورد شناسایی قرار داد.

شهر توکیو پرجمعیت ترین شهر جهان

شهر توکیو در ژاپن پرجمعیت ترین شهر جهان است، با جمعیتی در حدود ۳۷،۴۳۵،۱۹۱ نفر و مساحتی در حدود ۲،۱۸۷.۶۶ کیلومتر مربع. 

توکیو اولین شهر در آسیا با بیش از یک میلیون نفر جمعیت در دهه ۱۹۲۰ بود و به سرعت در حال رشد بود تا جایی که این تعداد در دهه ۱۹۴۰ به بیش از ۷ میلیون نفر رسید. اما در طول جنگ جهانی دوم، این تعداد در طول پنج سال به نصف رسید. پس از جنگ به سرعت رشد کرد و در سال ۱۹۵۶ بعد از میلاد به بیش از ۸ میلیون نفر رسید. از آن زمان رشد جمعیت ثابت بوده است، اما در حال حاضر به افزایش خود ادامه می دهد، اما به آرامی

توکیو پرجمعیت ترین شهر جهان
توکیو پرجمعیت ترین شهر

شهر دهلی

شهر دهلی در هند دومین پرجمعیت ترین شهر جهان است، با جمعیتی در حدود ۲۹،۳۹۹،۱۴۱ نفر،  این نقطه عطفی در تاریخ جمعیتی شهر در سال ۱۹۴۷ میلادی بود. زمانی که هزاران هندو و سیک پناهندگان پس از استقلال هند وارد آن شدند و از آن زمان به بعد و با هجوم گسترده مهاجران به آن، که بیشتر آنها از دیگر ایالت های هند یا کشورهای همسایه آمده بودند. جمعیت شهر به تدریج افزایش یافته است و شامل جوامعی از مهاجران خارجی در پروژه های مدرن مسکن نیز می باشد.

شهر شانگهای

شهر شانگهای در چین (به انگلیسی: Shanghai) سومین پرجمعیت ترین شهر جهان است، با جمعیتی در حدود ۲۶،۳۱۷،۱۰۴ نفر و پرجمعیت ترین شهر چین است.
شهرک نشینان انگلیسی دائماً به آنجا سرازیر می شدند، همچنین بسیاری از روس ها در دهه ۱۹۲۰ به آنجا آمدند، تا اینکه در سال ۱۹۳۲ این شهر پنجمین شهر پرجمعیت جهان شد و در دهه ۱۹۳۰ بسیاری از پناهندگان اروپایی به آنجا هجوم آوردند، که جمعیت آن را بسیار افزایش داد.

دیگر پرجمعیت ترین شهر جهان

شهرهای زیادی وجود دارند که از نظر جمعیت به عنوان یکی از بزرگترین شهرهای جهان طبقه بندی می شوند، از جمله مهمترین آنها:

  • شهر سائوپائولو: با ۲۱،۸۴۶،۵۰۷ نفر جمعیت.
  • مکزیکوسیتی: دارای ۲۱،۶۷۱،۹۰۸ جمعیت است.
  • قاهره: با ۲۰،۴۸۴،۹۶۵ نفر جمعیت.
  • شهر داکا: جمعیت آن ۲۰،۲۸۳،۵۵۲ نفر است.
  • بمبئی: با ۲۰۱۸۵.۰۶۴ نفر جمعیت.

 

منابع
^ أ ب ت ث “World City Populations 2019”, www.worldpopulationreview.com, Retrieved 22-5-2019. Edited. ^ أ ب “Tokyo Population 2019”, www.worldpopulationreview.com, Retrieved 22-5-2019. Edited. ↑ K.V. Sundaram, Vaddiparti Lova Surya Prakasa Rao, Vernon Ram, “Delhi”، www.britannica.com, Retrieved 22-5-2019. Edited. ↑ “shanghai city”, www.mapsofworld.com,16-10-2017، Retrieved 22-5-2019. Edited.

عارف قهرمانزاده

کارشناس رشته گردشگری و فعال در زمینه انجام سفر های خارجی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

چهار × 4 =

دکمه بازگشت به بالا