آتار باستانیآشنایی با موزه هاپیارندتازه های گردشگریدانستنی های جالبگردشگریمعرفی جاذبه های گردشگری

چند اقیانوس در جهان وجود دارد؟

تعداد اقیانوس ها در جهان

۵ اقیانوس در جهان وجود دارد که ۴ تای آنها از نظر تاریخی شناخته شده اند: اقیانوس آرام، اقیانوس اطلس، اقیانوس هند و اقیانوس منجمد شمالی. سپس اکثر کشورها اقیانوس قطب جنوب را به عنوان پنجمین اقیانوس در جهان به رسمیت شناخته اند. اقیانوس اطلس طبقه بندی می شود که هند یکی از سه اقیانوس بزرگ در جهان است و آب روی سطح زمین ۷۱٪ مساحت را تشکیل می دهد. این مساحت عظیم آب به تقسیم جغرافیایی زمین کمک کرده است. سطح را به مناطق متعدد با توجه به عوامل مختلف فرهنگی، تاریخی، علمی، و جغرافیایی است.

پنج اقیانوس در جهان وجود دارد
پنج اقیانوس در جهان وجود دارد

معرفی چند اقیانوس در جهان وجود دار

اقیانوس آرام

اقیانوس آرام یکی از بزرگترین اقیانوس های جهان است و مهمترین اطلاعات در مورد آن به شرح زیر است:

 • موقعیت: از شمال به اقیانوس منجمد شمالی، از جنوب به اقیانوس قطب جنوب، از غرب به آسیا و استرالیا و از شرق به قاره آمریکا محدود می شود.
 • مساحت: مساحت اقیانوس آرام ۱۶۵.۲۵ میلیون کیلومتر مربع است. این اقیانوس یک سوم کل مساحت زمین را تشکیل می دهد.
 • عمق: عمیق ترین نقطه در غرب اقیانوس آرام شمالی واقع ، درازگودال ماریانا، در عمق (۱۰.۹۱۱ متر).
 • منابع طبیعی: ذخایر گاز طبیعی و نفت در آبهای کم عمق این اقیانوس که در جهان وجود دارد، در سواحل نیوزلند و استرالیا کشف شده است. آبهای اقیانوس آرام حاوی الماس زیادی است و مروارید را می توان از آن استخراج کرد.
 • زندگی دریایی: انواع مختلفی از ماهی ها در اقیانوس آرام زندگی می کنند، مانند: ماهی آزاد، ماهی تن، شمشیر ماهی و شاه ماهی.

قابل ذکر است که زندگی دریایی در آبها نا امن است، زیرا رودهای کشورهای شرق آسیا و آسیای جنوب شرقی که آلوده به کود، فاضلاب، زباله های صنعتی و آفت کش ها هستند به داخل آن می ریزند که منجر به آلودگی آن می شود و به کاهش آن کمک می کند. از نظر میزان اکسیژن در آبهای آن، که باعث ایجاد مناطق مرده در اقیانوس می شود، علاوه بر ماهیگیری غیرقانونی در آبهای اقیانوس آرام، که منجر به کاهش قابل توجه ثروت دریایی و از بین رفتن گونه های کمیاب ماهی شد.

زیباترین اقیانوس که در جهان وجود دارد
زیباترین اقیانوس که در جهان وجود دارد

اقیانوس اطلس

اقیانوس اطلس به عنوان دومین اقیانوس در جهان وجود دارد و مهمترین اطلاعات مربوط به آن عبارت است از:

 • مکان: این اقیانوس بین اروپا و آفریقا و بین اقیانوس قطب جنوب، اقیانوس منجمد شمالی و قاره آمریکا واقع شده است.
 • مساحت: مساحت اقیانوس اطلس حدود ۷۶.۷۶۲ میلیون کیلومتر مربع است.
 • عمق: متوسط ​​عمق آن حدود -۳۴۶۶ متر است و آبراهه های مهمی وجود دارد که به اقیانوس اطلس می رسد و این معابر عبارتند از: دریای سنت لارنس بین کانادا و ایالات متحده، تنگه جبل الطارق بین مراکش و اسپانیا و تنگه بسفر (بسفر در ترکیه، اورسوند بین سوئد و دانمارک و کانال کیل در آلمان)
 • منابع طبیعی: منابع طبیعی در داخل آن وجود دارد که در زمینه های گاز و نفت، مواد معدنی و سنگهای قیمتی نشان داده شده است.
 • زندگی دریایی: در آبهای این ماهی اقیانوسی و بسیاری از موجودات دریایی و پستانداران مانند نهنگ زندگی کنید.

اقیانوس هند سومین زیباترین اقیانوس که در جهان وجود دارد

موارد زیر مهمترین اطلاعات در مورد اقیانوس هند به عنوان سومین و زیباترین اقیانوس که در جهان وجود دارد است:

 • موقعیت: این اقیانوس از شمال به مرزهای سرزمین آسیایی، از شرق به استرالیا، از غرب به آفریقا و از جنوب به اقیانوس جنوبی و قطب جنوب محدود می شود.
 • مساحت: مساحت ۷۰.۵۶۰.۰۰۰ کیلومتر مربع از سطح زمین را اشغال می کند.
 • عمق: متوسط ​​عمق این اقیانوس به ۳۸۹۰ متر می رسد و عمیق ترین نقطه داخل آن Diamantina Deep است که به عمق ۸،۰۴۷ متر می رسد.
 • منابع طبیعی: مکانی سودآور برای ماهیگیری، به ویژه میگو و ماهی تن، که در بازارهای جهانی به فروش می رسد فراهم می کند، با وجود این، عواملی وجود دارد که بر تأثیر منفی اکوسیستم دریایی، که با صید بی رویه ماهی و تغییرات آب و هوایی نشان داده شده است، تأثیر گذاشته است.
 • زندگی دریایی: این اقیانوس یکی از گرمترین اقیانوس های جهان است، بنابراین آبهای گرمسیری گرم آن به تنوع زندگی دریایی در داخل کمک کرده است، جایی که بسیاری از گیاهان آبزی و فیتوپلانکتون ها در زنجیره غذایی ماهیگیری مهم هستند.

اقیانوس قطب جنوب

موارد زیر مهمترین اطلاعات در مورد اقیانوس قطب جنوب است:

 • محل: چهارمین اقیانوس که در جهان وجود دارد در قطب جنوب واقع شده است، در عرض های جغرافیایی ۶۰ درجه سانتی گراد.
 • مساحت: از نظر مساحت در بین پنج اقیانوس رتبه چهارم را دارد.
 • عمق: این اقیانوس در سراسر اقیانوس بین ۴۰۰۰ تا ۵۰۰۰ متر عمق دارد.
 • منابع طبیعی: محققان کشف کرده اند که ته اقیانوس قطب جنوب دارای منابع عظیمی از نفت، گاز، منگنز و فلزات گرانبها مانند طلا و غیره است. کوه های یخی در اقیانوس قطب جنوب منبع مهمی از آب شیرین هستند. برای چندین ماه برای انسانهای روی زمین کافی است.
 • زندگی دریایی: در این اقیانوس ها نهنگ ها، پنگوئن ها و ماهی مرکب که با شرایط آب و هوایی سخت سازگار شده اند زندگی می کنند و تعداد زیادی از پرندگان مهاجر را می توان در اقیانوس قطب جنوب و قطب جنوب پیدا کرد، مانند: مرغابی ها، طاووس ها و آلباتروس ها).

قابل ذکر است که این اقیانوس به دلیل کوه های یخی، طوفان و امواج قوی خطر بزرگی برای کشتی ها ایجاد می کند و زندگی دریایی در این اقیانوس در معرض خطرات زیادی از جمله حفره ازن در قطب جنوب است که به اشعه های فرابنفش مضر اجازه می دهد از طریق آن عبور کنند. آبهای اقیانوس، که به کاهش فیتوپلانکتون تا ۱۵ درصد کمک می کند، علاوه بر صید بی رویه که میزان ماهی در آن را محدود می کند.

اقیانوس قطب شمال آخرین اقیانوس در جهان وجود دارد

اقیانوس منجمد شمالی یکی از کوچکترین و کم عمق ترین اقیانوس ها است و موارد زیر مهمترین اطلاعات در مورد آن است:

 • مکان: اقیانوس منجمد شمالی در منطقه قطبی شمال نیمکره شمالی واقع شده است، که توسط اوراسیا، آمریکای شمالی، گرینلند و بسیاری از جزایر کوچک احاطه شده و توسط تنگه برینگ به اقیانوس آرام متصل شده است. برای این اقیانوس، آنها عبارتند از: کانادا، ایالات متحده، نروژ، ایسلند، روسیه و گرینلند.
 • مساحت: مساحت آن ۱۴،۰۵۶،۰۰۰ کیلومتر مربع است و مساحت ساحلی این اقیانوس حدود ۴۵،۳۹۰ کیلومتر است
 • آب و هوا: منطقه آب و هوایی که اقیانوس منجمد شمالی در آن قرار دارد به عنوان یک منطقه قطبی با درجه حرارت بسیار سرد در طول سال مشخص می شود و در زمستان شب ها طولانی است، در حالی که در تابستان ساعات روز طولانی است.
 • منابع طبیعی: کف اقیانوس شامل گازهای طبیعی، نفت و میادین معدنی است.
 • زندگی دریایی: در این اقیانوس گونه های نهنگ و حیوانات در خطر انقراض زندگی می کنند، با تعداد کمی گیاه به جز فیتوپلانکتون هایی که در آنجا فراوان است.

 

 

منابع
↑ “How many oceans are there?”, www.oceanservice.noaa.gov,25-6-2018، Retrieved 20-5-2019. Edited. ^ أ ب ت ث ج ح “Oceans Of The World – How Many Oceans Are There?”, www.worldatlas.com, Retrieved 20-5-2019. Edited. ↑ “OCEANS : ATLANTIC OCEAN”, www.cia.gov, Retrieved 20-5-2019. Edited.

پویا رادفر

مترجم، نویسنده و مدیر در مجموعه پیارند

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

یک × 5 =

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا