آشنایی با موزه هاپیارنددانستنی های جالبگردشگریمعرفی جاذبه های گردشگریمقاله های گردشگری

کم جمعیت ترین کشور جهان کدام کشور است؟

ایالت واتیکان کم جمعیت ترین کشور جهان (به انگلیسی: Vatican City State)، یا سریر مقدس (به انگلیسی: The Holy See)، کوچکترین کشور جهان از نظر مساحت و جمعیت است، در ضمن یک ایالت کاملاً مستقل است. جایی که از قوانین خودش پیروی می کند، پرچم خودش را دارد و ارتش خودش را هم دارد. ایالت واتیکان محل اقامت پاپ ایمان مسیحی است و به عنوان مرکز معنوی میلیون ها مسیحی کاتولیک رومی در سراسر جهان عمل می کند.

پایتخت واتیکان شهر واتیکان (به انگلیسی: Vatican City) است و واتیکان از سیستم حکومتی اختیاری کلیسای سلطنتی پیروی می کند که به عنوان سلطنت مطلق توصیف می شود. رئیس دولت پاپ است و او حاکم سه قوه مقننه، قضائیه و مجریه است. پاپ از طریق انتخابات توسط کاردینال هایی که کمتر از ۸۰ سال سن دارند انتخاب می شود. پاپی که به عنوان رئیس دولت انتخاب می شود بلافاصله پس از پذیرش منصوب می شود.

نام گذاری کم جمعیت ترین کشور جهان

نام واتیکان به دلیل تپه ای است که این کشور بر روی آن قرار دارد و به آن (Mons Vaticanus) می گویند. نام این تپه از کلمه لاتین (vaticinari) گرفته شده است که به معنای پیش بینی است. این به دلیل گسترش فالگیرها و پیشگوها است که در دوره رومیان به این منطقه رفت و آمد می کردند. در مورد نام سریر مقدس (به انگلیسی: The Holy See)، از زبان یونانی آمده است. در جایی که کلمه (مقدس) به کلمه یونانی (hera) به معنای مقدس و کلمه (see) به کلمه لاتین (sedes) اشاره دارد که به معنای صندلی است. نام کامل به مقر اسقفی اشاره دارد.

جغرافیای واتیکان

واتیکان در سمت راست رودخانه تیبر بر روی تپه ای در مرکز شهر رم ، پایتخت جمهوری ایتالیا واقع شده است، جایی که شهر رم از هر طرف توسط واتیکان احاطه شده است. یک دیوار آهکی ویژه ایالت واتیکان را از شهر رم جدا می کند. مساحت ایالت واتیکان ۰.۴۴ کیلومتر مربع تخمین زده شده است . پنج ورودی به واتیکان وجود دارد که توسط گارد پاپ سوئیس و ژاندارمری ایالت واتیکان محافظت می شود.  مختصات شهر بین °۴۱’۵۴N و ۱۲°۲۷’E گسترش یافته است. 

جمعیت واتیکان

بر اساس آمار سال ۲۰۱۵، جمعیت واتیکان ۱۰۰۰ نفر است. نرخ رشد جمعیت این کشور ۰ درصد است. تراکم جمعیت واتیکان ۲۲۷۳ نفر در کیلومتر مربع است. واتیکان عمدتاً از دو گروه قومی، سوئیسی و ایتالیایی، علاوه بر نژادهای دیگر موجود در آن، تشکیل شده است. مردم به زبان های ایتالیایی، لاتین، فرانسوی و تعدادی زبان دیگر صحبت می کنند.

تعداد شهروندان واتیکان ۴۵۰ نفر است، در حالی که بقیه مردم دارای مجوز اقامت، به طور دائم یا موقت هستند، اما تابعیت ندارند. تقریبا نیمی از جمعیت واتیکان در آن زندگی نمی کنند. ماهیت کار آنها به عنوان کارکنان دیپلماتیک ایجاب می کند که در کشورهای مختلف در سراسر جهان زندگی کنند. در مورد جمعیت دائمی واتیکان، طبق آمار سال ۲۰۱۱، این جمعیت شامل ۷۱ کاردینال، ۱۰۹ عضو گارد سوئیس، ۵۱ روحانی و یک راهبه است. به درخواست سنت پیتر، پاپ باید به عنوان حاکم شهر در واتیکان اقامت کند.

تاریخ واتیکان 

واتیکان کم جمعیت ترین کشور جهان از دوران باستان در همان مکانی که امروز است وجود داشته است. در دوران روم، زمین‌ هایی در اطراف ایالت واتیکان مستقر شد و ساختمان‌ های زیادی ساخته شد، و تاریخ نشان می‌ دهد که سنت پیتر، یکی از دوازده شاگرد، در این منطقه در جریان آزار و اذیت مسیحیان توسط رومیان در سال ۶۴ پس از میلاد به شهادت رسید، دولت واتیکان بعداً بر روی مقبره سنت پیتر تأسیس شد، در حالی که که مقبره او مرکز ایالت را تشکیل می دهد. پس از به رسمیت شناختن رسمی دین مسیحیت در سال ۳۱۳ پس از میلاد، امپراتور کنستانتین کلیسای بزرگی را در سال ۳۲۴ پس از میلاد ساخت.

هنگامی که پادشاهی ایتالیا در سال ۱۸۷۰ متحد شد، دولت ایتالیا کنترل تمام اراضی متعلق به کلیسا را ​​به دست گرفت، که آتش جنگ بین کلیسای کاتولیک و دولت را شعله‌ور کرد. کلیسا از به رسمیت شناختن دولت ایتالیا امتناع کرد و پاپ پیوس نهم خود را زندانی واتیکان اعلام کرد و او و همراهانش نزدیک به ۶۰ سال از ترک واتیکان خودداری کردند.  اختلافات زیادی بین کلیسای کاتولیک و دولت ایتالیا در مورد اداره امور سیاسی و مذهبی ایالت وجود داشته است. 

در ۱۱ فوریه ۱۹۲۹، درگیری بین کلیسای کاتولیک و پادشاهی ایتالیا با امضای قراردادهای لاتران، که در ۷ ژوئن ۱۹۲۹ رسماً تصویب شد، حل شد. این توافقنامه ها برای به رسمیت شناختن ایالت واتیکان به عنوان یک کشور مستقل با خودمختاری خاص خود پیش بینی شده بود. در سال ۱۹۷۰، پاپ پل ششم فرمان انحلال نیروهای نظامی پاپ را صادر کرد، به استثنای گارد سوئیس که تا به امروز از شهر محافظت می کند.  گزارش شده است که موسولینی قرارداد را با کلیسای کاتولیک امضا کرد و ۹۲ میلیون دلار غرامت دریافت کرد.

 

گردشگری کم جمعیت ترین کشور جهان

علیرغم اینکه واتیکان یک مرکز مذهبی است، سالانه میلیون ها گردشگر را جذب می کند. واتیکان خانه بسیاری از بناهای معروف و مهم مسیحی و همچنین موزه های بسیاری است. واتیکان همچنین مکان مقدس کاتولیک های مسیحی است. سالانه میلیون ها زائر برای زیارت اماکن مقدس آن جمع می شوند. در سال ۱۹۸۴ شهر واتیکان به دلیل اهمیت بالا در فهرست میراث جهانی یونسکو قرار گرفت. از مهم ترین مکان های گردشگری و مذهبی واتیکان می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • کلیسای سنت پیتر : این کلیسای مهم ترین کلیسای جهان و مهمترین نقطه عطف مسیحیان است. این کلیسا در سال ۱۵۰۶ پس از میلاد ساخته شد و محراب‌ها و بناهای تاریخی سنگفرش شده زیادی را در قالب معماری چشمگیر در خود جای داده است. گنبد کلیسای جامع توسط میکل آنژ ساخته شده است که گردشگران می توانند از زیباترین منظره شهر رم لذت ببرند.
  • میدان سنت پیتر : میدانی است که بازدیدکنندگان از طریق آن وارد واتیکان می شوند. این میدان توسط مجسمه ساز برنینی در زمان سلطنت پاپ الکساندر هفتم (۱۶۵۷-۱۶۶۷م) ساخته شده است. این میدان توسط ۲۴۸ ستون احاطه شده است، بنابراین چهار ردیف را تشکیل می دهد که در بالای هر یک از آنها ۱۴۰ مجسمه از قدیسان قرار دارد. در مرکز میدان یک ابلیسک مصری به طول ۲۵.۳۱ متر قرار دارد که در سال ۳۸ پس از میلاد توسط امپراتور کالیگولا از مصر آورده شده است.
  • موزه‌های واتیکان کم جمعیت ترین کشور جهان : واتیکان کم جمعیت ترین کشور جهان دارای یک مجموعه موزه است که شامل چهار موزه و گالری است که هر یک شامل مجموعه‌ ای متفاوت از هنر، نقاشی، مجسمه‌ ها و تندیس های شگفت‌ انگیز است. موزه‌های واتیکان تحت حمایت دو پاپ قرن هجدهم تأسیس شدند. آنها پاپ کلمنت چهاردهم (۱۷۶۹-۱۷۷۴) و پیوس ششم (۱۷۷۵-۱۷۹۹) هستند. موزه‌ها عبارتند از: موزه Bio-Clementine، موزه Chiaramonte، موزه Gregorian Etrusco و موزه Gregorian Egyptian. [۱۵]

 

اقتصاد

واتیکان کم جمعیت ترین کشور جهان
واتیکان کم جمعیت ترین کشور جهان

 

اقتصاد ایالت واتیکان کم جمعیت ترین کشور دنیا به منابع درآمدی متعددی بستگی دارد که مهم‌ترین آنها کمک‌ های مالی افراد، مؤسسات و اسقف‌ های کاتولیک، علاوه بر درآمد املاک و مستغلات برای ساختمان‌ های واتیکان است. این کمک ها به تأمین مالی صندوق رومی کوریا برای خدمات به کلیساها کمک می کند.کمک های مالی همچنین به تأمین مالی مأموریت های دیپلماتیک و رسانه ها برای واتیکان کمک می کند.

گردشگری همچنین منبع درآمد مهمی برای واتیکان است که مستقیماً از هزینه ورودی موزه ها، فروش سوغات گردشگری و تمبر به دست می آید. در حالی که هزینه های دولتی از دستمزد و سایر هزینه های کارکنان تشکیل شده است. واتیکان در سال ۲۰۱۲ مازاد مالی کمی را ثبت کرد، اما در سال ۲۰۱۳ به دلیل کاهش قیمت طلا ، کسری مالی ۳۲ میلیون دلاری را ثبت کرد . در سال ۲۰۱۴، پاپ فرانسیس یک دبیرخانه اقتصادی برای نظارت بر امور مالی و مخارج در کشور تأسیس کرد.

 

منابع
↑ “State and Government”, vaticanstate. ↑ “Where is the Vatican?”, vatican. ^ أ ب ت ث “Vatican City”, a view on cities. ↑ “State Departments”, vaticanstate. ↑ “Geography”, vaticanstate. ↑ “GeoHack – Vatican City”, GeoHack. ^ أ ب “The Vatican City”, rome. ↑ “Population”, vaticanstate. ^ أ ب ت “۱۰ Things You May Not Know About the Vatican”, history. ↑ Thomas J. Reese (1998 )، Inside the Vatican، London : Harvard University Press، صفحه ۱۰. ^ أ ب “Vatican City in the Past”, vaticanstate. ↑ “A Brief History Of The Vatican”, italianlegacy. ↑ “Vatican City Today”, vaticanstate. ↑ “Vatican City”, unesco. ↑ “Vatican Museums”, a view on cities. ↑ “THE ROMAN CURIA”, vatican.

پویا رادفر

مترجم، نویسنده و مدیر در مجموعه پیارند

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

5 × چهار =

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا