کم کاری تیروئید در مردان با چه علائمی ظاهر می شود

کم کاری تیروئید در مردان با چه علائمی ظاهر می شود و زمان مراجعه به دکتر جهت درمان آن برای افراد در معرض خطر را چگونه می توان شناسایی کرد
علائم کم کاری تیروئید
علائم کم کاری تیروئید

اختلالات جنسی

اختلالات جنسی
اختلالات جنسی

بروز مردان مبتلا به کم کاری تیروئید  کمتر از زنان است و علائم مرتبط با کم کاری تیروئید در مردان و زنان به طور کلی متفاوت نیست، اما مردان ممکن است از برخی علائم اضافی مربوط به ویژگی های جنسی رنج ببرند، از جمله تعداد کم اسپرم، کاهش میل جنسی، اختلال در نعوظ و سطح پایین تستوسترون.

 

خستگی و خستگی

احساس خستگی مفرط
احساس خستگی مفرط می تواند نشان دهنده کم کاری تیروئید باشد

احساس خستگی یکی از رایج ترین علائم هورمون های کم تیروئید است و این خستگی با از بین رفتن آن حتی اگر مقدار کافی ساعت خواب داشته باشید مشخص می شود ، که به نوبه خود می تواند توانایی فرد در انجام کارهای روزمره را تحت تأثیر قرار دهد و باید توجه داشت که سطح انرژی در افراد بهبود می یابد افراد آسیب دیده پس از درمان مناسب.

 

اضافه وزن

افزایش وزن همچنین یکی از علائم رایج مشکل کارکرد تیروئید است، جایی که سرعت فرآیندهای متابولیکی در بدن کاهش می یابد، اندام های حیاتی کالری را حفظ می کنند و حرکت فرد مبتلا کاهش می یابد، که منجر به ذخیره کالری های اضافی بدن به صورت چربی می شود.

 

درد عضلات و مفاصل

درصد فرآیندهای متابولیکی که مسئول تبدیل بافت های بدن به انرژی یا همان کاتابولیسم است، در افراد مبتلا به کم کاری تیروئید افزایش می یابد، که در برخی موارد منجر به ضعف عضلانی و درد می شود، و بروز کم کاری تیروئید بر روی عضلات و مفاصل افراد مختلف تأثیر می گذارد. روش های دیگر، بنابراین ممکن است فرد از سفتی عضلات و مفاصل و تورم مفصل نیز رنج ببرد.

ریزش مو

به دلیل اهمیت هورمون های تیروئید برای سلامت فولیکول های مو و رشد مو، کم کاری تیروئید درمان نشده ممکن است منجر به ریزش مو از قسمت های مختلف بدن مانند پوست سر، پاها و ابروها شود و باید توجه داشت که افراد مبتلا به کم کاری تیروئید خطر بیشتری برای عفونت دارند. یکی از بیماری های خود ایمنی است که موجب ریزش مو در تکه های خاص از پوست سر شناخته شده بیماری آلوپسی است.

 

اختلالات خلقی و حافظه

اختلالات یادگیری و حافظه
اختلالات یادگیری و حافظه

به دلیل نیاز مغز به هورمونهای تیروئید برای عملکرد صحیح، کم کاری تیروئید ممکن است منجر به برخی از اختلالات مربوط به حافظه و خلق و خو شود، مانند اضطراب روانشناختی ، افسردگی، کاهش سرعت تفکر و گفتار، بی علاقگی، و باید توجه داشت که این علائم پس از درمان فرد مبتلا از بین می روند مناسب.

 

علائم دیگر

هورمونهای کم تیروئید در مردان ممکن است با تعدادی از علائم دیگر همراه باشد، از جمله موارد زیر:

  • احساس سرما.
  • یبوست.
  • پوست خشن و خشک.
  • مشکل در تمرکز.
  • گواتر
  • کاهش توده عضلانی.
  • احساس خستگی سریع
  • شکنندگی ناخن ها .

شوره سر و عوامل ایجاد آن را بشناسید و با چند ترفند ساده آن را درمان کنید

گردشگری در مصر و عوامل رشد این صنعت

بوی بد دهان را به راحتی و با استفاده از این روش ها از بین ببرید

غذاهای مفید برای کبد چرب را بشناسید و در برنامه غذایی خود از آنها استفاده کنید

بهنام محمدی
مترجم، نویسنده و مدیر در مجموعه پیارند