گربه در خانه و خطرات احتمالی نگهداری از آنها در محیط انسانی

بیماری های زیادی وجود دارد که در اثر وجود گربه در خانه یا تعامل مستقیم با آنها ایجاد شود در این مقاله به تعدادی از آنها اشاره می کنیم
مضرات و خطرات نگهداری از گربه در خانه

عفونت بیماری خراش گربه

ممکن است با گاز گرفتن توسط گربه در خانه حامل این باکتری به انسان منتقل شود. خراش گربه منجر به تب می شود که باعث تورم بازوها و غدد لنفاوی می شود. که خواستار مراقبت پزشکی است.

عفونت توکسوپلاسموز

مضرات و خطرات نگهداری از گربه در خانه
مضرات و خطرات نگهداری از گربه در خانه

مدفوع گربه در خانه ممکن است میلیون ها تخم انگلی داشته باشد که به توکسوپلاسما گوندی معروف است و باعث عفونت توکسوپلاسموز می شود که با خوردن گوشت آلوده به این انگل نیز منتقل می شود و لازم به ذکر است افراد آلوده به عفونت هیچ علائمی نشان نمی دهند به هیچ وجه، اما اگر عفونت از مادر باردار به او منتقل شود، خطر جدی برای جنین ایجاد می کند.

هاری

هاری به عنوان یک عفونت ویروسی تعریف می شود که بر مغز و نخاع تأثیر می گذارد و باعث التهاب و تحریک می شود و این بیماری از طریق بزاق حیوانات آلوده به این ویروس منتقل می شود و اگرچه در سگ ها شیوع بیشتری دارد اما ممکن است با گاز گرفتن منتقل شود. گربه ها برای انسان ها، زیرا این بیماری در نظر گرفته می شود یک بیماری خطرناک است که باعث مرگ انسان و حیوانات می شود.

عفونت سالمونلا

باکتری سالمونلا یافت که در روده و مدفوع انسان و حیوانات، در گوشت خام است و این باکتری باعث مسمومیت غذایی، که نشانه های شکل اسهال و استفراغ ظاهر می شود، و عفونت از طریق تماس مستقیم با گربه و یا به انسان منتقل با مدفوع گربه در خانه تماس بگیرید، و می توان از آن جلوگیری کرد.با شستن دستها پس از لمس گربه ها.

توکسینوز

مضرات و خطرات نگهداری از گربه در خانه

توکسوکاریازیس در نتیجه عفونت با یکی از انواع کرم های گرد به نام توکسوکارا منتقل می شود که در مدفوع گربه ها و سگ ها دیده می شود. قابل ذکر است که بیشتر موارد با علائم همراه نیستند، اما برخی از افراد ممکن است عوارض جدی مانند به عنوان توکسوکاریازیس چشم (به انگلیسی: Ocular toxocariasis) را مشاهده کنند.

بیماری های دیگر

بیماری های زیادی وجود دارد که ممکن است در اثر وجود گربه ها یا تعامل مستقیم با آنها ایجاد شود، از جمله موارد زیر:

  • کریپتوسپوریدیوز و ژیاردیازیس.
  • عفونت کمپیلوباکتر این یک عفونت باکتریایی است که اغلب از طریق قرار گرفتن در معرض مدفوع گربه در خانه منتقل می شود و باعث علائم گوارشی می شود. اسهال، حالت تهوع، استفراغ و موارد دیگر.
  • بیماری کرم حلقوی (درماتوفیتوز) ؛ این یک بیماری پوستی است که از طریق تماس مستقیم با گربه منتقل می شود.

علت احتباس مایعات در بدن چیست

مضرات استفاده از سیگار

غذاهایی مفید برای تقویت سیستم ایمنی بدن و میوه های موثر در افزایش سلامتی

منابع

  1. ، “حیوانات خانگی: آیا از خطرات سلامتی انسان آگاه هستید؟”، Www.medicalnewstoday.com 

 

بهنام محمدی
مترجم، نویسنده و مدیر در مجموعه پیارند