پیارندتازه های گردشگریدانستنی های جالبگردشگریمقاله های گردشگری

گرینلند بزرگترین جزیره جهان و شناخت کامل آن

گرینلند بزرگترین جزیره جهان و دومین صفحه یخی بزرگ جهان پس از قطب جنوب است. گرینلند بخشی از پادشاهی دانمارک و وابسته به آن است، اما از سال ۱۹۷۹ از خودگردانی و سیستم آن برخوردار است

جزیره (به انگلیسی: Island) شکلی از جغرافیای پراکنده در سرتاسر زمین است که قطعه‌ ای از زمین است که در وسط منطقه‌ای از آب قرار دارد که از هر طرف احاطه شده است. مساحت جزیره متفاوت است. ممکن است سرزمین کوچکی باشد که از چند متر تجاوز نمی کند یا کیلومترها امتداد دارد و ممکن است این جزیره به خودی خود یک قاره یا کشور مستقلی را تشکیل دهد و همچنین ممکن است مجموعه ای از جزایر یک دولت کامل را تشکیل دهند. که مجمع الجزایر نامیده می شود و جزایر از نظر انواع متفاوت هستند، شش نوع جزیره وجود دارد: جزایر قاره ای، سدی، جزر و مدی، جزیره ای، مرجانی، اقیانوسی و جزایر مصنوعی.

گرینلند بزرگترین جزیره جهان

گرینلند بزرگترین جزیره جهان است
گرینلند بزرگترین جزیره جهان است

گرینلند بزرگترین جزیره جهان و دومین صفحه یخی بزرگ جهان پس از قطب جنوب است. گرینلند بخشی از پادشاهی دانمارک و وابسته به آن است، اما از سال ۱۹۷۹ از خودگردانی و سیستم آن برخوردار است. حکومت یک دموکراسی پارلمانی است. پایتخت گرینلند نووک است و به چهار شهرداری کوگالک، کاسویتسوپ، کیگاتا و سیرمسوک تقسیم شده است. گرینلند در سال ۹۸۵ پس از میلاد توسط ماجراجوی نروژی اریک توروالدسون (یا به قول او اریک سرخ) با هدف جذب مهاجران به جزیره، نام گرینلند را به خود اختصاص داد.

 

جغرافیای گرینلند

مساحت گریزلند بزرگترین جزیره جهان ۲,۱۶۶,۰۸۶ کیلومتر مربع است که ۴۱۰,۴۴۹ کیلومتر مربع آن پوشیده از برف نیست و بقیه منطقه پوشیده از برف (۱,۷۵۵,۶۳۷ کیلومتر مربع ) است و طول سواحل آن ۴۴,۰۸۷ کیلومتر است و ارتفاع آن از سطح دریا ۱,۷۹۲ متر است. گرینلند همچنین دوازدهمین کشور بزرگ جهان است که در شمال آفریقای شمالی واقع شده است . بین اقیانوس منجمد شمالی، اقیانوس اطلس شمالی، در شمال شرقی کانادا.

در مورد شرایط آب و هوایی، دما بین مناطق گرینلند به دلیل مساحت زیاد آن متفاوت است، اما به طور کلی گرینلند دارای آب و هوای بسیار سرد یا به اصطلاح آب و هوای قطبی است و میانگین دما در ماه های تابستان به ۱۰ درجه سانتیگراد می رسد، در حالی که در مناطق جنوبی میانگین دمای هوا در ماه های ژوئن، ژوئیه و آگوست به بیش از ۲۰ درجه سانتیگراد افزایش می یابد و گرینلند با داشتن هوایی که به عنوان یکی از بهترین و خالص ترین هوای جهان طبقه بندی می شود مشخص می شود. به دلیل قرار گرفتن آن در شمال، هوا به طور کلی بسیار خشک و رطوبت آن کم توصیف می شود.

گرینلندی ها

جمعیت گریزلند بزرگترین جزیره جهان ۵۷۷۲۸ نفر است. طبق آمار سال ۲۰۱۶ از نظر جمعیت در رتبه ۲۰۶ جهان قرار دارد. بیشتر مراکز جمعیتی در سواحل جنوب غربی جزیره متمرکز هستند و تجمعات جمعیتی محدودی در امتداد سواحل باقی مانده پراکنده شده است؛ در حالی که مناطق داخلی خالی از سکنه است. اینوئیت ها یا اسکیموها اکثریت قریب به اتفاق جمعیت جزیره (۸۸%) را تشکیل می دهند، در حالی که دانمارک و سایر مردم و قومیت ها بقیه جمعیت (۱۲%) را تشکیل می دهند. این بر اساس آمار سال ۲۰۱۰ است. زبان‌های رایج در گرینلند گرینلند و دانمارکی هستند که دو زبان رسمی در آن هستند و زبان انگلیسی نیز در آنجا رواج دارد و ساکنان گرینلند علاوه بر گسترش باورهای معنوی سنتی، مذهب لوتری انجیلی را نیز پذیرفته‌اند.

تاریخ گرینلند بزرگترین جزیره جهان

گرینلند بزرگترین جزیره جهان است
گرینلند بزرگترین جزیره جهان است

تاریخچه اولین سکونت در گرینلند به حدود ۲۵۰۰ سال قبل از میلاد برمی گردد، زمانی که مردم اینوئیت یا اسکیموها یک سری مهاجرت را از طریق جزایر قطب شمال کانادا از آمریکای شمالی به غرب گرینلند آغاز کردند و این سری از مهاجرت ها تا سال ۱۱۰۰ بعد از میلاد ادامه یافت. جایی که مردم الثول آخرین کسانی بودند که وارد شدند و از آن فرهنگ ها و مردمان دیگری توسعه یافتند. در سال ۹۸۲ پس از میلاد، مسافر اریک سرخ پس از تبعید اشتباهی از ایسلند به دلیل ارتکاب جنایت در جزیره ای که امروزه به عنوان گرینلند شناخته می شود، ساکن شد و در سال ۹۸۵ پس از میلاد هنگامی که به ایسلند بازگشت، شروع به توصیف جزیره کرد و آن را نامید. گرینلند. در سال ۹۸۶ پس از میلاد، اریک سفری به جزیره ترتیب داد که منجر به توسعه دو سکونتگاه اصلی شد: سکونتگاه شرقی و سکونتگاه غربی.

در قرن یازدهم پس از میلاد مسیحیت از طریق پسر اریک، لیف اریکسون، به جزیره گرینلند رسید و مقر اسقف در سال ۱۱۲۶ پس از میلاد در جزیره تأسیس شد. در آغاز قرن سیزدهم پس از میلاد، مهاجران اسکاندیناوی (اسکاندیناوی) شروع به تعامل با فرهنگ اینویت کردند که در حدود سال ۱۱۰۰ پس از میلاد در شمال جزیره ظاهر شد. اما در قرن چهاردهم پس از میلاد، سکونتگاه‌های اسکاندیناوی احتمالاً به دلیل آب و هوای سرد شدید کاهش یافت. در قرون ۱۶ و ۱۷ پس از میلاد، هلندی‌ها و انگلیسی‌ها شروع به نزدیک شدن به سواحل جزیره کردند و در سال ۱۷۲۱ پس از میلاد، زمانی که هانس اگد یک شرکت تجاری را با اجازه پادشاهی دانمارک تأسیس کرد، تلاش‌ها برای سکونت توسط آنها آغاز شد.و در سال ۱۷۷۶، دولت دانمارک انحصار کامل تجارت با گرینلند را داشت و سواحل گرینلند به روی دسترسی خارجی بسته شد و تا سال ۱۹۵۰ بازگشایی نشد. در این دوره، دانمارک به تدریج تلاش کرد جزیره‌نشینان را وادار کند تا خود را با شرایط وفق دهند. جهان خارج بدون اینکه آنها را در معرض خطر استثمار اقتصادی قرار دهد.

در زمان اشغال دانمارک توسط آلمان در جنگ جهانی دوم ، گرینلند تحت حمایت ایالات متحده آمریکا قرار گرفت، اما در سال ۱۹۴۵ پس از میلاد به دانمارک بازگشت. پس از جنگ، دانمارک به شکایات ساکنان جزیره در مورد مدیریت جزیره پاسخ داد و انحصار شرکت بازرگانی گرینلند در سال ۱۹۵۱ پس از میلاد لغو شد و سپس گرینلند در سال ۱۹۵۳ میلادی جزء لاینفک پادشاهی دانمارک شد. اصلاحاتی برای بهبود اقتصاد محلی، سیستم حمل و نقل و سیستم آموزشی انجام شد و در اول ماه مه در سال ۱۹۷۹، دانمارک به جزیره خودمختاری اعطا کرد و در قرن بیست و یکم، جنبش‌ هایی ظهور کردند که خواستار کنترل گرینلند بر کشورهای خارجی آن بودند.

 

منابع
↑ “island”, national geographic, Retrieved 26-8-2017. . ↑ “Islands Of The World”, World Atlas, Retrieved 27-8-2017. ↑ “The Weather In Greenland”, greenland, Retrieved 27-8-2017. . ^ أ ب ت “Greenland”, Encyclopædia Britannica, Retrieved 27-8-2017. .

عارف قهرمانزاده

کارشناس رشته گردشگری و فعال در زمینه انجام سفر های خارجی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

شانزده − ده =

دکمه بازگشت به بالا