پیارنددانستنی های جالبگردشگریمعرفی جاذبه های گردشگری

شهر مسکو یکی از زیباترین شهر های جهان

شهر مسکو

پایتخت روسیه، شهر مسکو ، اصلی ترین مرکز سیاسی، اقتصادی، فرهنگی و علمی در روسیه و قسمت شرقی قاره اروپا است و بزرگترین شهر این قاره است.
در سال ۲۰۱۴ مسکو نهمین شهر گران جهان شناخته شد، این شهر برج اوستانکینو را در خود جای داده است. این سازه طولانی ترین سازه قاره است.

 

نامگذاری

دلیل نامگذاری شهر مسکو (به انگلیسی: Moscow) به دلیل رودخانه مسکو است که از قلب پایتخت می گذرد. این شهر عناوین زیادی مانند رم سوم را به دلیل یکی از مکانهای اصلی کلیسای کاتولیک، و شهر قهرمان، تخت اول و سنگ سفید دریافت کرد.

جغرافیا

شهر مسکو و زیبای آن در شب
شهر مسکو و زیبای آن در شب

محل

مسکو در حاشیه رودخانه مسکو در منطقه فدرال مرکزی روسیه اروپا واقع شده است. این رودخانه برای مسافت ۵۰۰ کیلومتر از طریق دشت های اروپای شرقی در مرکز روسیه از طریق شهر عبور می کند.
مختصات شهر بین ۴۵ درجه ۵۵ به سمت شمال و ۳۷ درجه ۳۷ به سمت شرق محدود شده است. فاصله بین دو طرف شرقی و غربی مسکو ۳۹ کیلومتر و بین دو طرف شمالی و جنوبی حدود ۵۲ کیلومتر است و مساحت کل شهر ۲۵۰۰ کیلومتر مربع است.

آب و هوا

آب و هوای شهر مسکو به طور کلی سرد است. در حالی که متوسط ​​دما در سال ۵٫۸ سانتی گراد است. دمای زمستان به زیر صفر می رسد و ماه های دسامبر، ژانویه و فوریه با کمترین دما در طول سال مشخص می شوند، زیرا این امر منجر به بارش شدید برف می شود و پوشش برف در ماه های دسامبر، ژانویه، فوریه و مارس در ارتفاعات تا ۳۵ سال در سراسر شهرستان حاکم است. فصل تابستان خنک است و دمای آن در جولای به طور میانگین با ۱۹٫۲ درجه است.

زمان سنجی

زمان شهر مسکو مرجعی است که بیشتر مناطق غربی روسیه دنبال می کنند و آن را Standard Time Moscow (به انگلیسی: MSK) می نامند، این زمان سه ساعت بالاتر از UTC + 3  و با دت زمان برابر با گرینویچ میانگین زمان (GMT) است +۳

جمعیت

 

طبق آمارهای رسمی، جمعیت شهر مسکو در سال ۲۰۱۲ به ۱۱،۹۱۸،۰۵۷ نفر رسیده است. در سال ۲۰۱۰ با ۱۱۵۰۵۰۵۰۱ نفر افزایش یافته است. این شهر به پرجمعیت ترین شهر روسیه تبدیل شده است. این شهر نژادها و ملیت های مختلفی را شامل می شود، به ویژه روس ها، اوکراینی ها، تاتارها، ارمنی ها، آذری ها، بلاروسی ها و دیگران.

 

زبان

طبق قانون اساسی روسیه، زبان رسمی شهر مسکو زبان روسی است. ۶،۴۳۵،۷۵۳ نفر به زبان روسی صحبت می کنند که معادل تقریباً نیمی از جمعیت است. علاوه بر زبان روسی، بسیاری از زبانهای دیگر در مسکو استفاده می شود که به شرح زیر است:

  • اوکراینی: ۷۸۵۲۰ نفر به آن صحبت می کنند.
  • ارمنی: ۲۹۲۵۴ نفر به آن صحبت می کنند.
  • تاتاری: ۲۰،۲۳۲ نفر به آن صحبت می کنند.
  • ازبکی: ۱۷،۲۱۷ نفر به آن صحبت می کنند.
  • بلاروسی: ۱۱،۵۹۹ نفر به آن صحبت می کنند.
  • زبانهای دیگر: ۸۰۶،۷۹۰ نفر صحبت می کنند.

ادیان

دین مسیحی رسمی و گسترده ترین دین در شهر مسکو است که عمدتا توسط کلیسای ارتدکس نمایندگی می شود. همچنین پیروان دین مسیحی از سایر فرقه ها مانند کاتولیک های روم، پروتستان ها و دیگران نیز وجود دارند. علاوه بر مسیحیت، ادیان متنوع دیگری نیز در شهر مسکو وجود دارد، مانند پیروان دین اسلام، یهودیت، بودیسم و …

اقتصاد

این شهر دارای یکی از بزرگترین اقتصادهای محلی در قاره اروپا است و این اقتصاد ۲۲٪ از تولید ناخالص داخلی روسیه را تشکیل می دهد، زیرا ارزش کل محصول منطقه ای شهر مسکو بالغ بر ۱۲،۸۰۸،۵۷۳٫۴ روبل (۲۰۳،۶۲۰٫۵۸ دلار) است و این مرکز مالی و محل استقرار بانک ها و شرکت های بزرگ در کشور و این شهر از نظر اقتصادی به گاز طبیعی و صنعت بستگی دارد.

این شامل مواد شیمیایی صنعت، صنعت فلزات، مواد غذایی، منسوجات، مبلمان، تولید انرژی، توسعه نرم افزار، ماشین آلات صنعتی، شهرستان دارای یک کارخانه سوخو هلی کوپتر ، یکی از شرکت پیشرو در تولید بالگردهای نظامی و غیر نظامی در جهان و مرکز تحقیقات بین المللی، فضایی که تجهیزات فضایی مختلفی تولید می کند، کارخانه ای برای اتومبیل سازی، دیگری برای ترانسفورماتورها و میکروالکترونیک، شهر مسکو را به یکی از مهمترین شهرهای صنعتی جهان تبدیل کرده است، زیرا این شهر تنها شامل ۵۰۰ شرکت است.

جهانگردی

جهانگردی در شهر مسکو

مشخصه شهر مسکو عامل جذب توریست آن است، زیرا بیشترین تعداد بازدید کننده و گردشگر را در بین شهرهای روسیه دارد، تعداد سفرهای توریستی به مسکو در سال ۲۰۱۱ به ۴ میلیون سفر رسیده است. این شهر شامل بسیاری از خدمات گردشگری است. از امکانات خدماتی مانند هتل های لوکس، مراکز خرید، علاوه بر بیش از ۴۰۰ موزه، ۲۰۰ گالری هنری، ۱۲۹ تئاتر و سایر موارد.

 

راهکار سفر خوب با هفت ترفند کاربردی

گردشگری در مصر و عوامل رشد این صنعت

شبه جزیره سینا کجاست

۱۰ کوه خطرناک جهان

 

 

 

بهنام محمدی

مترجم، نویسنده و مدیر در مجموعه پیارند

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

4 × چهار =

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا